فرش ماشینی یا دستبافت

فرش مدرن 

زندگی انسان مملو است از فراز و نشیبها و همیشه انسان با پدیده های تازه ای دست وپنجه نرم کرده است. این امر امروزه به صورت ورود تکنولوژی های جدید بیشتر نمایان است .

بشر با پدیده های تازه مقابله می کند و مدتی طول می کشد تا خود را با شرایط تازه وفق دهد. به بشر ثابت شده که در مقابل چیزهای جدید نمی تواند از خود مقاومت نشان دهد، چرا که هر گاه با این پدیده ها برخوردهای نامعقول کرده به ضرر خودش تمام شده است.

در حال حاضر تکنولوژی آمار تولید را بالا برده و توان خرید را نیز متعاقبا افزایش داده است. اگر در قدیم کالایی به شکل محدود و در جریان فرآیندی طولانی تولید می شد امروزه با پیشرفت صنعتی در تعداد انبوه و در مدت کوتاهی تولید می شود . این اقتضای زمان کنونی است ، گرچه برخورد ما با آن منطقی نیست. وقتی تخته فرش های دستباف کشورمان را زیرو رو می کنیم احساس غرور به ما دست می دهد . آنها صفحات هنر و هویت ایران و ایرانی هستند . بی شک ، صاحب این هنر هم ایران است و ایرانی . هم اکنون این صنعت با مشکلاتی روبروست اما این که ادعا کنیم بخش بزرگی از مشکلات فرش دستباف ایران به سبب تولید فرش ماشینی است بسیار بی انصافی به خرج داده ایم .

فرش ماشینی هرگز رقیبی برای فرش دستباف کشور نبوده و نیست، بلکه در مقاطع مختلف موجب توسعه صادرات فرش دستباف و ورود ارز به کشور نیز شده است . فرش ماشینی باعث شده، خانواده هایی که توان خرید فرش دستباف را ندارند بتوانند جهت مفروش کردن خانه خود از فرش ماشینی استفاده کنند.

وانگهی اگر تولید فرش ماشینی در ایران هم وجود نداشت، بازار ایران با تراکم انواع فرش ماشینی تولید کشورهای بلژیک و ترکیه و حتی چین مواجه می شد و براین اساس سالانه ۳۰۰ میلیون دلار ارز از مملکت خارج می شد. مشکلات فرش دستباف برای همه مشخص است. کمبود مواد اولیه مطلوب و ارزان، مشکلات فراوان در بخش رنگرزی، دخالت سازمانهای دولتی، وجود رقیبانی مثل هند و پاکستان با مواد اولیه ارزان و کارگر ارزان تر ،استفاده از پشم های دباغی شده، دستمزد کم هنرمندان بافنده که از دل وجان برای بافت فرش ها مایه می گذارند، از مشکلات فرش دستباف است . اما با وجود همه این مشکلات در نمایشگاه های اخیر بارها ثابت شده که هنوز فرش ایرانی زنده است.

عده ای تنها معضل بزرگ فرش دستباف را راه افتادن کارخانجات تولید فرش ماشینی می دانند و می گویند ۹۰ درصد زیان وارده به صنعت فرش دستبافت کشور فرش ماشینی است. غافل از اینکه ضربه اصلی که به فرش ایران وارد شده، رقابت فرشهای دستباف تولید شده در کشورهایی مثل نپال و چین است که به نام فرش ایرانی وارد بازار جهانی شده است .

مسئله دخالت فرش ماشینی در رکود فرش دستبافت تا بدانجا بالا گرفت که در برهه ای از زمان شایعه سرطان زا بودن الیاف اکریلیک برای تخریب بازار فرش ماشینی به کار برده شد، عده ای هم به پخش آگهی های تبلیغاتی شرکتهای فرش ماشینی توسط رادیو و تلویزیون اعتراض شدیدی کردند.

پافشاری براین که فرش ماشینی ایران تنها در کشورهای جهان سوم خریدار دارد به هیچ وجهه درست نیست. در حال حاضر بزرگترین مشتریان فرش ماشینی ایران از کشورهای آلمان ، ژاپن ، عربستان ،یونان و اسپانیا هستند ضمن آنکه مقدار کمتری هم به کانادا، آمریکا ، روسیه و اوکراین صادر می شود. مزایای فرش ماشینی در این دوره این است که با شتاب بیشتری در مرحله طراحی و در مرحله تولید انجام شده و هزینه کمتری را هم در برمیگیرد و همزمان با آن طرحهای مدرن را نیز در خود جای داده است و مانند هر کفپوش دیگری برای خود نقشی مستقل ایجاد می کند همان طور که در جهان سلیقه های گوناگون وجود دارد، مطابق با آن باید فرآورده های مختلفی هم وجود داشته باشد .

در صورت تمایل به فروش فرشهای کارکرده این مطلب را از دست ندهید: چگونه فرش کارکرده خود را بفروشیم؟

این مسئله نه تنها در تقابل با فرشهای دستبافت نیست، بلکه در کنار هم و در یک راستا قرار می گیرند و ما اگر می خواهیم اصالتها حفظ شود باید برای کیفیت فرشهای دستباف خود فکری کنیم تا حداقل در این بازار سلایق مختلف را هم ارضا کنیم .

به نظر شما فرش دستبافت در ایران طرفدار بیشتری دارد یا فرش ماشینی؟ علت رکود فرش دستبافت را در چه می دانید؟

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دکوراسیون فرش آنلاین

 

/ 0 نظر / 42 بازدید